MaSzyna. Historia gry

Tomasz Pomianowski

Pociąg pospieszny do Wrocławia na stacji Częstochowa Osobowa

MaSzyna to symulator pojazdów szynowych. Głównym twórcą MaSzyny jest Marcin Woźniak, który w 2001 r. przedstawił projekt symulatora. W tym samym roku powstał jeszcze jeden symulator tego typu – Mechanik EN57, ale dzisiaj skupimy się na MaSzynie.

MaSzyna w 2001 roku

Na początku MaSzyna nazywała się Symulator EU07-424, gdyż taki numer miała pierwsza lokomotywa w maszynie.

EU07-424 na czele składu pospiesznego dojeżdża do stacji Bałtyk Miasto w 2007 roku

W 2007 roku było wiele tras, które dzisiaj niestety są już usunięte. Jednak, sceneria „Bałtyk”, tak jak inne trasy, dostały „drugie życie”.

Słoneczny, jesienny dzień na odnowionym „Bałtyku”

Pamiętajmy o tym, że każdy może przyłączyć się do ulepszania symulatora. Jeśli ktoś potrafi programować, to może pisać scenariusze do MaSzyny, aby gra stała się jeszcze ciekawsza. A jeśli masz zwykły aparat fotograficzny, to możesz robić zdjęcia pociągów, co na pewno przyda się do tworzenia nowych tekstur. Ci, którzy nie umieją obsługiwać edytora scenerii, mogą po prostu podsunąć pomysł doświadczonym osobom, które zrobią to za nich. Równie ważni są testerzy, czyli osoby, które testują nowe trasy, aby wyeliminować błędy.

Testowy przejazd EN57 na jeszcze niedokończonym węźle częstochowskim

W MaSzynie większość tras jest fikcyjna, niektóre mają elementy realne, np. nazwy miast, lecz jedna sceneria jest w zupełności prawdziwa. Jest to Linia 61 z Lublińca do Częstochowy osobowej.

Wagon pierwszej klasy na peronie w Lublińcu

Pociąg pospieszny wjeżdżający do Lublińca

Symulator jest stale udoskonalany. Co rok wychodzą nowe pojazdy, dodatki i trasy. Niedługo ukończona zostanie sceneria realistyczna „Jeziorka”. Jest to trasa z elektrociepłowni do Konstancina-Jeziorny, czyli miejscowości, w której mieszkam. W tej chwili w oficjalnej paczce całościowej gry jest 11 tras. Mam nadzieję, że będzie ich coraz więcej. Poniżej przedstawiam galerię moich ulubionych zrzutów ekranu z MaSzyny.

Galeria

Kabina lokomotywy EP09

Pociąg pospieszny do Warszawy na linii 61 niedaleko Lublińca

Ekspres pędzący do Tarniowa Głównego

ED72 na stacji Tarniowo Jezioro

EP07 na stacji Tarniowo Główne

EP07 holujący IC Mewa na stację Bałtyk Miasto

Pociąg czekający na podanie sygnału wjazdowego

Pociąg REGIO wyjeżdżający z Lublińca

ET22 w elektrociepłowni Konieckowo. Z lewej ekspres do Tarniowa Głównego

W artykule wykorzystałem moje zrzuty ekranu, oraz obrazy i informacje pochodzące ze strony eu07.pl

Zapraszam do zapoznania się z moim filmem na temat historii motoryzacji: https://heliantus.pl/szkola/aktualnosci/wydarzenia/historyczny-projekt-filmowy/