Na Szlaku Orlich Gniazd

Albert Renault

Szlak Orlich Gniazd bardzo mnie zafascynował i chciałbym Wam o nim krótko opowiedzieć. Jest to szlak turystyczny, który łączy Kraków z Częstochową. Przebiega przez dwa województwa: śląskie i małopolskie. Szlak ten został wyznaczony w 1950 roku. Na trasie możemy podziwiać piękne krajobrazy Jury Krakowsko-Częstochowskiej oraz wspaniałe średniowieczne ruiny zamków. Część zamków i warowni wzniesiono w czasach Kazimierza Wielkiego. Najbardziej znane z nich to: Ojców, Rabsztyn, Zamek Bąkowiec w Morsku, Podzamcze – Zamek Ogrodzieniec, Bobolice, Zamek Olsztyn i Pieskowa Skała. Budowle miały bronić granic Polski przed atakami ze strony Czechów i Tatarów. Obiekty, które najbardziej mnie zafascynowały to Zamek Bąkowiec w Morsku i Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu.

Zamek Bąkowiec

Początki tego zamku nie są dokładnie opisane. Mówi się, że kiedyś był drewnianą warownią. Był on wybudowany w XIV wieku przez ród Toporczyków, którzy później przybrali nazwisko Morskich. Mówiło się, że ludzie z rodu Morskich byli rabusiami, za co Władysław Łokietek odebrał im warownię, przekazując ją klasztorowi w Mstowie. Zamek przechodził z rąk do rąk, aż w końcu trafił w ręce rodziny Włodków. Włodkowie zmienili drewnianą warownię w murowaną. Zamek był przykładem fortecy, która używała wiatru do obrony. Wynikało to z tego, że stał on na skale Tygrys, która była bardzo stroma. Kiedy wiał silny wiatr, nie dało się na nią wspiąć, więc wrogowie spadali. Wejście do zamku było możliwe jedynie poprzez system drabin. W XX wieku architekt Witold Czeczott zakupił ruiny zamku i do wybudowania własnego domu użył kamieni z muru zamkowego. W późniejszych latach zamek przebudowano na ośrodek wypoczynkowy, na terenie którego znajduje się po dzień dzisiejszy. Niedługo później, obok powstał stok narciarski. W 1967 roku ruiny wpisano do rejestru zabytków.

Zamek Ogrodzieniec w Podzamczu

Początki zamku sięgają czasów Bolesława Krzywoustego. Wtedy na górze Birów powstał drewniany gród obronny. W grodzie znajdowała się drużyna strzegąca granic przed atakami Czechów. Podczas bitwy króla Władysława Łokietka o tron krakowski, zburzono gród. Na sąsiedniej górze król Kazimierz Wielki zmienił drewnianą budowlę w murowany zamek. Kiedy król Władysław Jagiełło zajął tron, zamek podarował rodowi Włodków herbu Sulima, rządzili zamkiem prawie 100 lat. Rodzina Włodków darowała zamek ludziom z rodu Benerów.

Byli to ludzie jedni z najbogatszych w Polsce. Po śmierci ostatniego przedstawiciela rodu Benerów zamek nie miał stałych właścicieli. Warownia była położona na górze, z trzech stron osłonięta wysokimi skałami zamknięta kamiennym murem. Wjechać można było tylko wąska szczeliną pomiędzy skałami. Podczas najazdów szwedzkich zamek spalono. Cegły z murów były używane jako materiał budowlany.

Zamek ten ma swoją legendę, a mianowicie podczas pełni księżyca możecie zobaczyć w nim zjawę… czarnego psa ciągnącego długi łańcuch. Ponoć duchem tym jest dawny okrutny władca zamku Ogrodzieniec. Ruiny możemy do dziś zwiedzać we wsi Podzamcze. Jest to jeden z najpiękniejszych zamków Szlaku Orlich Gniazd. Ciekawostką jest to, że kręcono w nim sceny do różnych produkcji filmowych.

Źródła:

https://www.orlegniazda.pl/poi/15636

https://www.orlegniazda.pl/poi/2894

Zdjęcia: zasoby własne.