Z modą przez wieki
Amelia Cristescu i Sara Bayindir
Dzień dobry! Dziś porozmawiamy na bardzo interesujący temat – jak zmieniała się moda w ciągu wieków? Na to pytanie odpowiedzą nam Amelia Cristescu i Sara Bayindir, nasze koleżanki z SP Heliantus.
Amelia & Sara: Witamy, bardzo nam miło
Jak uważacie, który wiek w historii mody uznać można za najciekawszy i dlaczego?
Wiek XVI był niewątpliwie okresem przełomowym. Przyniósł wiele zmian, które zapoczątkowane zostały już w drugiej połowie XIV wieku.
A konkretnie? Może kilka słów o fryzurach kobiet?
W XVI wieku panowała moda na tak zwany styl włoski. Końcówki długich włosów podwijano pod spód. W następnej kolejności włosy zaczesywano do tytułu, fryzurę przykrywano zdobnymi kamieniami oraz delikatnymi siateczkami.
A jak wyglądał ubiór kobiet i mężczyzn w tym okresie?
Ubranie męskie stanowił strój długi, dość luźny i powłóczysty. W XVI wieku składał się z koszuli, kaftana spodniego i wierzchniego. Do tego mężczyźni zakładali portki, wysokie buty, a na głowę wysoką futrzaną czapę. Kobiety z kolei nosiły barwne suknie o dość wymyślnym kroju. Ich spodnia część była długa, sięgająca za kostkę i rozszerzana za pomocą wszytych obręczy, tak zwanych fortugałów.
Bardzo interesujące. A jakie zmiany pojawiły się w kolejnych wiekach?
W XVII wieku kobiety chodziły w bardzo bufiastych sukniach z wyraźnymi, dużymi gorsetami. Kolorowe suknie miały wzroki, najczęściej kwiaty. U mężczyzn najczęściej spotykano ubiór w jasnej tonacji, ale również we wzorki. Panowie prezentowali się w bufiastych kreacjach z obszernymi kołnierzami pod szyją.
A w XVIII wieku?
W XVIII wieku zamożni eleganci nosili wysokie białe peruki. Najbardziej szykowne wykonywano z włosów ludzkich, jednak ze względu na wysokie koszty, częściej używano włosie końskie. Kobiety nosiły pokaźnych rozmiarów suknie, rozszerzane po bokach, z dużymi gorsetami, zdobione jedwabnymi florystycznymi motywami. Jeśli chodzi o ubiór męski, noszono wówczas całkiem zgrabne marynarki, dłuższe z tyłu i w klasycznych kolorach, takich jak beżowy, czy złoty.
Z kolei XIX wiek to czas intensywnych przemian społecznych, politycznych, industrializacji, urbanizacji, ruchów feministycznych i emancypacji kobiet. Z pewnością zarówno kobiety, jak i mężczyźni potrzebowali ubrań bardziej praktycznych.
Kobiety nosiły kolorowe, obcisłe sukienki. Pojawiła się u kobiet moda na noszenie bluzek i spodni. U mężczyzn zauważalne stały się garnitury oraz płaszcze. Moda zaczęła się bardzo intensywnie rozwijać. Powstawały różnego typu marki odzieżowe. Wiek XIX to początek sprzedaży ubrań w „sieciówkach”.
Czy nowe trendy objęły również makijaż?
Modne były makijaże klasyczne: ciemne brwi, kreski na oczach, lekkie cienie do powiek. Bardzo dużą popularność zyskało podkreślenie czerwieni ust szminką (podobnie jak w XX wieku).
Właśnie, a co z XX wiekiem? Zwłaszcza po wojnie, w drugiej połowie wieku? Coraz więcej ludzi kształci się, pracuje zawodowo, w tym kobiety. Chyba ani kobiety, ani mężczyźni nie mieli zbyt wiele czasu na wymyślne stroje i fryzury?
Nie był to wiek jednolity pod względem mody. Był na przykład czas, w którym dziewczyny nosiły spodnie typu dzwony z niskim stanem, a do tego topy, czyli krótkie bluzki. Okresowo popularne były żywe kolory, takie jak: intensywny róż, niebieski, czy srebrny. Niektórzy jednak nosili ubrania w stylu „metal”, czyli w ciemnych barwach. W drugiej połowie XX wieku przeważał makijaż jasny, w odcieniach beżu i perłowymi cieniami do powiek. Dziewczęta nosiły często włosy rozpuszczone, z grzywką zaczesaną na bok. Mężczyźni również zaczęli wprowadzać zmiany, kierując się wygodą i praktycznością. Noszono luźne koszule lub typu T-shirt oraz luźne spodnie. Pojawiła się lekka biżuteria męska i trend na różne akcesoria.
Czy to prawda, że w XXI wieku wiele trendów w modzie i elementów modowych powraca z minionych epok?
Dokładnie! I to jest bardzo ciekawe zjawisko! Wracają np. spodnie typu dzwony, moda na luźne ubrania. Ludzie coraz częściej kupują w sieciówkach. Trudno jest jednak dokładniej sprecyzować dzisiejszą modę. Panuje w niej duży indywidualizm. Każdy stara się być oryginalny i wykreować własny styl.
Jakie spostrzeżenia, wnioski na zakończenie?
Jak możemy zauważyć moda na przestrzeni wieków bardzo zmieniała się. Dzisiaj w sieciówki produkują co najmniej pięć tysięcy ubrań dziennie, co nie jest najlepsze dla naszego środowiska, ani dla nas. Dlatego coraz więcej osób stara się kupować w tzw. lumpeksach. W lumpeksach możemy kupić ubrania nawet przez internet!
Dziękujemy za bardzo interesującą rozmowę. Liczymy na ciąg dalszy rozmów na temat historii mody.
Temat zrealizowany w ramach historycznego projektu filmowego. Więcej zob. https://heliantus.pl/szkola/aktualnosci/wydarzenia/historyczny-projekt-filmowy/